Noktowizor to urządzenie, które skupia najmniejsze wiązki światła pochodzące np. z księżyca, odpowiednio wzmacniając je kilka tysięcy razy, tak aby były możliwe do zaobserwowania ludzkim okiem.

Jak działa noktowizor?

W przypadku najpopularniejszych aktywnych noktowizorów potrzebne jest chociaż szczątkowe oświetlenie zewnętrze, wbrew powszechnemu przekonaniu takie urządzenie nie działa w zupełnej ciemności. Droższą alternatywą jest sprzęt pasywny, który korzysta z wytwarzanych przez siebie fal podczerwonych. Dostępny jest on jednak głównie do zastosowań militarnych. W przypadku tradycyjnych noktowizorów obraz trafiający do oka obserwatora jest zielony, tak aby mógł on dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły, a przy tym nie przemęczał swojego wzroku. Sprzęt wysokiej jakości dostarcza kontrastowy obraz o poprawnej ostrości nawet z dalekiej odległości i przy minimalnym oświetleniu. Noktowizory często wykorzystywane są w armii, policji, a także przez obserwatorów przyrody i myśliwych. Współczesne urządzenia są intuicyjne i proste w obsłudze. Na rynku dostępne są noktowizory w postaci pojedynczego okulary lub powiązane z lornetkami lub lunetami, pozwalając na obserwację w ciemności nawet obiektów oddalonych o kilkaset metrów od użytkownika.

ksiezyc

Na co zwrócić uwagę kupując noktowizor?

Przy zakupie noktowizora warto zwrócić uwagę na jego wagę i rozmiar. Ciężki sprzęt może utrudniać sprawne przemieszczanie się. Istotnym elementem urządzenia jest bateria, należy sprawdzić przez jak długi czas noktowizor jest w stanie pracować bez konieczności ładowania. Warto wybierać sprzęt, który zbudowany jest z trwałych materiałów wysokiej jakości, gwarantuje to dużą odporność na uszkodzenia na przykład przy upadku. Polecanym dostawcą jest sklep z noktowizorami Epasjonaci, który oferuje artykuły renomowanych producentów w konkurencyjnych, korzystnych cenach. Najwyższa klasa użytych materiałów to także pewność jakości i zasięgu obrazu. Noktowizor znanej firmy, posiadającej bogatą tradycję i ugruntowaną na rynku pozycję będzie najlepszym wyborem.