Noktowizory to użyteczne narzędzia do pracy w warunkach z ograniczonym dostępem do światła. Urządzenie pozwala dostrzegać nawet drobne szczegóły, kiedy wokół panuje ciemność. Tę właściwość chętnie wykorzystuje wojsko oraz inne służby mundurowe czy wywiadowcze w czasie wykonywania zadań. Korzystają z nich również myśliwi podczas nocnych polowań.

Noktowizor cyfrowy a analogowy

Na rynku można znaleźć dwa zasadnicze rodzaje noktowizorów: cyfrowe i analogowe. Podstawową różnicą między sprzętem jest jakość obrazu. Noktowizor cyfrowy ma zdecydowanie wyższą od analogowej wersji. Jednak pod względem czasu użytkowania tradycyjny sprzęt ma lepsze osiągi – można korzystać z niego bez przerwy nawet przez osiem godzin, kiedy cyfrowy odpowiednik czasem nie osiąga nawet połowy tego czasu.

Noktowizor cyfrowy jest odporny na uszkodzenie przez silne światło. Dlatego może być wykorzystywany zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia (np. w czasie gęstej mgły). Funkcje takie jak zoom czy rejestrator video sprawiają, że po sprzęt cyfrowy sięga coraz więcej klientów.

kamienie

Generacje noktowizorów

Noktowizory różnią się od siebie pod względem zastosowanych technologii. Dzięki temu można podzielić urządzenia na cztery generacje, które mają charakterystyczne cechy:

  • generacja 1: zdecydowanie najtańsza opcja. Obraz, który generuje, nie pozwala zobaczyć drobnych detali, ale jest na tyle dobry, żeby nie przegapić konkretnych kształtów,
  • generacja 2: w tym wypadku obraz jest wyjątkowo jasny. Urządzenie umożliwia precyzyjną obserwację z wyłapaniem wszystkich szczegółów. Wzrost jakości związany jest z dużo większą ceną,
  • generacja 3: od pozostałych różni się przede wszystkim wytrzymalszą baterią i wyższą rozdzielczością obrazu. Produkt nie występuje na europejskim rynku,
  • generacja 4: urządzenie jest w fazie testowej i nie można go spotkać w normalnym użyciu. 

Jeżeli potrzebujesz noktowizora do celów rozrywkowych lub amatorskich, to generacja 1 w zupełności wystarczy. W przypadku specjalistycznych zadań lepiej sięgnąć po generację 2, która daje duże lepsze wyniki.