Elektryczne nagrzewnice kanałowe znajdują zastosowanie w systemach wentylacji mechanicznej nawiewnej, gdzie istnieje konieczność podniesienia temperatury w sezonie jesienno-zimowym. Zastosowanie dodatkowego układu sterowania pozwala utrzymywać temperaturę na stałym, zadanym poziomie.

Konstrukcja

Nagrzewnica jest prostym urządzeniem elektrycznym, którego główne elementy składowe to obudowa i grzałka. W zależności od przewidzianego miejsca instalacji nagrzewnice mogą mieć przekrój prostokątny lub okrągły. Konstrukcyjnie jest to rura zakończona z dwóch stron kołnierzami z rozstawem dostosowanym do kanałów wentylacyjnych. Wewnątrz obudowy znajduje się grzałka lub sekcja grzałek. Do obudowy zamontowana jest puszka elektryczna z przyłączami do zasilania. Do sterowania temperaturą służy zazwyczaj termostat z kapilarą (cienka miedziana rurka, wypełniona gazem lub płynem, który zmienia swe właściwości pod wpływem temperatury). Układy są dodatkowo zabezpieczone w ten sposób, że wyłączają się samoczynnie w przypadku uszkodzenia samej kapilary.

Warianty wykonania

Układy elektryczne projektowane są zarówno pod zasilanie jednofazowego 230V jak również, z przeznaczeniem do przemysłowych systemów wentylacyjnych, pod zasilanie 3x400V. Obudowy standardowo wykonywane są ze stali ocynkowanej a elementy grzejne ze stali nierdzewnej. Jednakże dobór materiałów uzależniony jest od warunków pracy. Dla nagrzewnic pracujących w specyficznym środowisku (np. opary agresywnej cieczy, warunki morskie) stosuje się specjalistyczne materiały. Obudowa może być wykonana wówczas ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej, a grzałka ze stopu niklowo-chromowego, np. Incoloy.

Dobór urządzenia

Nagrzewnice kanałowe powinny być dobierane tak, by temperatura powietrza na wylocie nie była w wyższa nić 40°C. Jednocześnie przepływ powietrza przez nagrzewnicę nie może być większy niż  1,5 m/s. Należy zatem nie tylko odpowiednio dobrać moc nagrzewnicy i sposób zasilania, ale  również dobrać właściwy wentylator nawiewny i prawidłowo zaprojektować całą instalację wentylacyjną.