Wybór CB radia to trudne zadanie dla każdego, kto praktycznie nie zna się na urządzeniach nadawczo – odbiorczych. Rynek pełen jest przeróżnych firm oferujących multum modeli zawierających specyficzne funkcje dodatkowe i różniących się od siebie materiałami zastosowanymi przy produkcji i ceną.

Bardzo często przy wyborze CB radia zależy nam na jak najlepszej jakości przesyłanego dźwięku i jak najkorzystniejszej cenie. Zakres cenowy jest bardzo szeroki, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami i modelami radioodbiorników typu CB. Wybierając najtańszy model musimy liczyć się z tym, że może być on bardzo niskiej jakości. Tanie modele najczęściej sprowadzane są z Chin i są mało odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia występujące na drodze. Droższe modele znacznie lepiej radzą sobie z zakłóceniami, ale ich oczywistą wadą jest wysoka cena i duże ryzyko kradzieży.

  • Squelch — to jedna z podstawowych funkcji, jakie zawiera CB radio, a jednocześnie klucz do efektywności operacji na nim. Jest to naprawdę ważna funkcja, bez której prawdopodobnie nie znajdziemy żadnego CB radia. Funkcja squelch ustawia próg wyjścia dźwięku ze speakera. Im wyżej nastawimy squelch, tym mocniejszy sygnał będziemy odbierać. Przekręcanie go wysoko, czyli w prawą stronę, umożliwi nasłuchiwanie silniejszych sygnałów, natomiast przekręcenie go w dół, czyli w lewo, pozwoli na nasłuchiwanie słabych sygnałów. Dodatkowo jest to świetny system blokady szumów, który posiada możliwość regulacji manualnej (ASQ) oraz automatycznej (ASC).
  • Filtr NB/ANL — to dwa rodzaje układów antytrzaskowych eliminujące zakłócenia sygnałów pochodzące z wnętrza pojazdu. Układ NB pobierany jest sprzed wzmacniacza i eliminuje impulsy i zakłócenia, zanim dotrą do układów wzmacniacza. ANL umiejscowiony jest za detektorem, a jego głównym zadaniem jest eliminacja impulsów, których amplituda jest większa od średniej.
  • Lock/CH. lock — to blokada przycisków radia blokująca przełączanie pomiędzy kanałami i ograniczająca czułość CB radia do poziomu ustalonego przez producenta (najczęściej do częstotliwości 27 MHz).
  • Mic Gain — funkcja umożliwiająca automatyczne dostosowanie czułości naszego mikrofonu do poziomu głośności we wnętrzu naszego pojazdu.

Istnieje jeszcze wiele innych dostępnych funkcji CB radia, które mogą być bardzo przydatne. Najważniejsze jest to, aby przed dokonaniem zakupu sprecyzować nasze potrzeby i preferencje względem CB radia. Zdecydowanie ułatwi to poszukiwania oraz sprawi, że dobierzemy radioodbiornik do naszych oczekiwań i będziemy mogli korzystać z niego z satysfakcją przez długie lata.