Dość często zdarza się że nie jesteśmy pewni czy dawka alkoholu którą przyjęliśmy w niedawnym czasie lub nawet ta, którą spożyliśmy dzień wcześniej umożliwia nam prowadzenie pojazdu. Dla własnego jak i bezpieczeństwa innych użytkowników dróg powinniśmy sprawdzić czy nasz stan jest odpowiedni by kierować autem. W takiej sytuacji bardzo przydatnym urządzeniem może okazać się alkomat. W tym tekście postaramy się przedstawić kilka porad którymi powinniście się kierować jaki alkomat kupić. 

Na co zwracać uwagę ?

Przede wszystkim, należy się zastanowić w jakim celu potrzebny jest nam alkomat. Czy jest on przeznaczony do użytku własnego raz na jakiś czas, czy może do prowadzonej przez nas firmy. Rynek dostępnych alkomatów jest dość szeroki więc przed zakupem warto poczytać o producencie modelu który nas interesuje. Czy jest bezawaryjny, dokładny oraz jaka jest ilość pomiarów jaką może wykonać przed koniecznością jego kalibracji. Warto też sprawdzić jaki będzie ewentualny koszt kalibracji wybranego przez nas modelu. 

Alkomat idealny dla Ciebie

Alkomat do użytku prywatnego będzie się znacząco różnić od tego którego celem będzie użytek w firmie czy nawet policji. Przede wszystkim, podstawową różnicą jest ilość pomiarów przed koniecznością kalibracji. Dla użytku własnego, w którym alkomat będzie użytkowany raz na jakiś czas, nie jest konieczne szukanie modelu z ilością nawet kilku tysięcy pomiarów. Będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto gdyż takie alkomaty są znacząco droższe, a i tak zalecana ilość kalibracji to przynajmniej raz na rok. Warto poszukać takiego którego żywotność to około 300 pomiarów co w zupełności powinno nam wystarczyć. Do użytku prywatnego również mało ważny jest czas pomiędzy kolejnymi pomiarami. W przypadku alkomatu z którego korzystać będziemy w firmie jest to już aspekt dużo ważniejszy. Również istotne może okazać się zdobycie modelu pozwalającego na pomiary bezkontaktowe z pewnej odległości od ustnika. Przyspieszy to znacząco kolejne pomiary urządzeniem. Warto też rozejrzeć się za takim który posiada świadectwo wzorcowania czyli dokument potwierdzający wiarygodność pomiarów co może posłużyć jako dowód w sądzie. 

police

Rynek alkomatów jest szeroki i wybór odpowiedniego dla nas zależy w dużej mierze od tego do jakich celów będzie wykorzystywany. Dla celów osobistych nie warto szukać alkomatów wartych kilka tysięcy złotych, ale w przypadku użytku na cele działalności gospodarczej, alkomat może okazać się nieocenionym urządzeniem w które warto zainwestować więcej pieniędzy. 

Warto sprawdzić: Plafony Pstryk